Skip Navigation LinksNutrition-and-Dietetics

Yabancı Diller Eğitimi Bölümü


Bölüm Başkanı
Yrd. Doç. Dr. FATOŞ EROZAN

 


Bölüm Misyonu

Eğitim Fakültesi'nin kurucu bölümü olan Yabancı Diller Eğitimi Bölümü bugüne kadar, 14 farklı ülkeden 1000'in üzerinde Lisans, Master ve Doktora mezun vermenin haklı gururunu yaşamaktadır. Şubat 2014'de Yabancı Diller Eğitimi Bölümü'nün lisans programı AQAS (Agency for Quality Assurance through Accreditation of Study Programs, Koln, Almanya) tarafından akredite oldu.

Yabancı Diller Eğitimi Bölümü'nün misyonu nitelikli İngilizce öğretmenleri yetiştirmektir. Gerekli kuramsal bilgi, beceri ve stratejilerle donatılarak çağdaş standartlara uygun bir şekilde yetiştirilecek geleceğin İngilizce öğretmenleri, hem yerel hem de uluslararası bağlamda yabancı dil eğitiminin iyileştirilmesine katkı koyacaklardır.

Bölümümüzün mezunları bilgi birikimleri, yaratıcılıkları, yenilikçi ve özgür profesyonel yaklaşımlarıyla,dil eğitimi veya benzer iş alanlarında karşılaşacakları olası zorlukları göğüsleyecek nitelikte olacaklardır.

 

Bölüm İmkanları

Yabancı Diller Eğitimi Bölümü, seçkin öğretim üyesi kadrosu, çeşitli ulusal ve uluslararası akademik faaliyetleri, teknolojik donanımı ve olanakları ile öğrencilerine dünyadaki çağdaş eğitim sistemine uygun eğitim sunmaktadır. Bölüm, DAÜ üniversite öncesi eğitim kurumları ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile işbirliği içerisinde öğretmen adaylarına okul deneyimi olanakları sağlamaktadır. Ayrıca, bölüm çok amaçlı kütüphanesi sayesinde öğrencilere bireysel çalışma ve araştırmalarında zengin kaynaklara ulaşabilecekleri bir ortam sunmaktadır. Bunlara ek olarak, bölüm tarafından düzenlenen seminer ve atölye çalışmaları ile öğrencilerin akademik bilgilerinin geliştirilmesine katkı konmakta, öğrencilere yurtdışındaki yaz okulları ve lisansüstü eğitim konularında bilgi verilmekte ve çeşitli sosyal aktivitelerle birbirleriyle kaynaşmalarına olanak sağlanmaktadır.

Programlar

 

Program AdıDereceEğitim Süresi (Yıl)
İngilizce ÖğretmenliğiLisans / B.A.4
İngilizce Öğretmenliği (UOLP - Gazi Üniversitesi) *Lisans / B.A.4
İngiliz Dili Eğitimi (Tezli)Master / M.A.1 - 2
İngiliz Dili Eğitimi (Tezsiz)Master / M.A.1 - 1.5
İngiliz Dili EğitimiDoktora / Ph.D.3.5 - 5

Eğitimde Farklılık

Yabancı Diller Eğitimi Bölümü kuramsal bilgiyle deneyimi birleştiren bir yaklaşımla öğretmen yetiştirmektedir. Sunulmakta olan dil eğitimi, katılımcılık ve etkileşime dayalı dersler yanında, sınıf içi ve sınıf dışında uygulanan bireysel ve grup çalışmalarıyla desteklenmektedir.

Yabancı Diller Eğitimi Bölümü'nün müfredatı öğrencilerin dil yetilerini ve becerilerini artırmayı, ve onlara etkin öğretim yöntemleri, teknikleri ve stratejilerinden oluşan uygulanabilir bir donanım kazandırmayı amaçlamaktadır. Kuramsal bilgi, deneyim ve üst düzeydeki dil becerileriyle donatılmış öğretmen adayları sınıf içinde veya benzer koşullara haiz ortamlardaki görevlerini etkin bir biçimde yerine getireceklerdir. Öğretmen adayları problem çözme ve farklı özelliklere sahip öğrencilere nasıl yaklaşacakları konusundaki becerileri sayesinde meslek hayatlarında başarılı olacaklardır.

Kariyer Olanakları

Mezunlarımız, Yabancı Diller Eğitimi Bölümü'nün sunduğu kaliteli eğitim sayesinde işe girmek için önkoşul olan sınavlarda üstün başarı göstermekte ve meslek hayatlarında ve ilgili çalışmalarında tercih edilmekte ve iyi yerlere gelmektedirler. Mezunlarımız hem Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı her kademede hem de özel kurum ya da kuruluşlarda görev alabilmektedirler. Ayrıca, gerekli kriterleri yerine getiren mezunlar gerek bölümümüzde gerekse yurtdışında lisansüstü eğitimlerine devam edebilmektedirler. Bu da onların rekabet şanslarını artırmakta ve onlara daha iyi iş olanakları sağlamaktadır. Mezunlarımız çeşitli kamu veya özel kurumda çevirmen, iletişim uzmanı ve öğretim danışmanı olarak da görev alabilmektedirler.

İletişim Bilgileri

Adres:

Doğu Akdeniz Üniversitesi
Eğitim Fakültesi
Yabancı Diller Eğitimi Bölümü
Gazimağusa, KKTC Mersin 10 Turkey


Tel: +90 392 630 1467
Faks: +90 392 630 4038
E-posta: fedu@emu.edu.tr

Akademik Personel

Adı SoyadıGörevBölümOfisTel
Prof. Dr. NACİYE KUNT Öğretim Üyesi Yabancı Diller Eğitimi EF 305 2616
Yrd. Doç. Dr. FATOŞ EROZAN Dekan Yardımcısı,
Bölüm Başkanı
Yabancı Diller Eğitimi EF 332 4044-1329
Yrd. Doç. Dr. İLKAY GİLANLIOĞLU Öğretim Üyesi Yabancı Diller Eğitimi EF 325 2614

Yarı Zamanlı Akademik Personel

Adı SoyadıGörevBölümOfisTel

Bölüm Haberleri

DAÜ Web Siteleri